Kontakta Svenska Dagbladet


Kontakta kundservice

Tipsa

Kontakta redaktionen

SvD.se
webbredaktion@svd.se
Tel 08-13 53 00

SvD Nyheter
Tf chef: Petter Forslund
Nyhetschefer: Erik Bergin, Hannes Delling och Pär Karlsson
nyheter@svd.se

SvD Näringsliv
Chef: Louise Andrén Meiton
Nyhetschefer: Claes Lönegård och Joanna Drevinger
Pressmeddelanden: naringsliv@svd.se

SvD Kultur
Tf chef SvD Kultur: Anders Q Björkman
kultur@svd.se

Ledarredaktionen
Politisk chefredaktör: Tove Lifvendahl
ledarsidan@svd.se

Debatt
Debattchef: Carina Stensson
Redaktör: Björn Jorner
debatt@svd.se
Tel 08-13 51 49

Idagsidan
Redaktör: Maria Carling
idag@svd.se

Foto/Grafik
Visuell chef: Ebba Bonde
picturedesk@svd.se

Familj
familj@svd.se

Korsord
Tel 08-691 16 75, telefontid vardagar: 10.00-11.30


Kontaktuppgifter

Vd, chefredaktör och ansvarig utgivare
Lisa Irenius
lisa.irenius@svd.se

Redaktionschefer och stf ansvariga utgivare
Daniel Kederstedt
daniel.kederstedt@svd.se

Erik Hedtjärn
erik.hedtjarn@svd.se

Kontakta SvD:s medarbetare
För att skicka e-post till en speciell medarbetare: skriv adressen enligt syntaxen fornamn.efternamn@svd.se (åäö ersätts med a eller o).


Snabbfakta om SvD

Organisationsnummer: 902004-3619
Bankgiro: 869-0075
Postadress: Svenska Dagbladet 105 17 Stockholm
Besöksadress: Kungsbron 13
Budadress: Blekholmsgatan 18

Antal anställda: 160
Tryckt upplaga hela landet 2017: 164 900
Dagliga läsare i alla kanaler: 750 000

Tryckeri: Bold Akalla och Bold Jönköping.

Publicistiskt uppdrag

Svenska Dagbladets journalistiska verksamhet – inom ett för morgontidningen klassiskt bevakningsuppdrag på områden som till exempel: nyheter, kultur, näringsliv – syftar till att informera, upplysa, kritiskt granska och att driva opinion.

Svenska Dagbladets verkar i en publicistisk tradition som går tillbaka till dess grundande 1884. Rådande tryckfrihet och yttrandefrihet utgör grundvalen. Svenska Dagbladet ser som sitt särskilda ansvar att värna den individuella yttrandefriheten mot ingrepp från stat eller partsintressen; tidningen ålägger sig en särskild vaksamhet mot totalitära idéströmningar och hot. Redaktionen arbetar självständigt och oberoende av politiska, religiösa, kommersiella eller enskilda intressen. Publicistisk oavhängighet är det fundament på vilket tidningen bygger sin trovärdighet. Ingen utomstående organisation eller enskild kan utöva inflytande över tidningens innehåll eller redigering.

Svenska Dagbladet slår vakt om demokratiska fri- och rättigheter liksom de individuella skyldigheter demokratin förutsätter. SvD vill initiera och utgöra en öppen arena för fri debatt. Tidningen utgår från en humanistisk grundsyn och vill aktivt försvara individens integritet och okränkbarhet. I sin publicistiska verksamhet tillämpar Svenska Dagbladet de yrkesetiska normer och regler som omfattas av svensk press.

Chefredaktören för allmänna redaktionen är ansvarig utgivare och leder tidningens publicistiska verksamhet. Tillsammans med redaktionsledningen formulerar chefredaktören de riktlinjer som gäller för tidningens innehåll. Ledarsidan är partipolitiskt oavhängig med beteckningen obunden moderat; den redigeras på en värdegrund av förenad liberalism och konservatism. Det vilar på ledarsidans ansvar att verka för en demokratisk rättsstat för den enskilde medborgarens bästa. Politiske chefredaktören har att självständigt utforma ledarsidans linje i den politiska debatten.

Kvartals- och årsrapporter

Svenska Dagbladets kvartals- och årsrapporter hittar du numera på Schibsted Media Groups hemsida.

SvD:s företagsledning

Vd, chefredaktör och ansvarig utgivare
Lisa Irenius
lisa.irenius@svd.se

Redaktionschefer och stf ansvariga utgivare
Daniel Kederstedt
daniel.kederstedt@svd.se

Erik Hedtjärn
erik.hedtjarn@svd.se

Marknadsdirektör
Karin Nilsson
karin.nilsson@svd.se

HR-chef
Maria Rimpi
maria.rimpi@svd.se

Digital produktchef
Ebba Linde ebba.linde@svd.se

Affärschef
Christoffer Lindvall
christoffer.lindvall@svd.se

Finance Manager
Malena Mothander
malena.mothander@svd.se

Ledningskoordinator
Alexandra Eriksson
alexandra.eriksson@svd.se

SvD:s redaktionsledning

Vd, chefredaktör och ansvarig utgivare
Lisa Irenius
lisa.irenius@svd.se

Redaktionschefer och stf ansvariga utgivare
Daniel Kederstedt
daniel.kederstedt@svd.se

Erik Hedtjärn
erik.hedtjarn@svd.se

Politisk chefredaktör
Tove Lifvendahl
tove.lifvendahl@svd.se

Chef SvD Nyheter
Mikael Larsson
mikael.larsson@svd.se

Chef SvD Näringsliv
Louise Andrén Meiton
louise.andren.meiton@svd.se

Tf chef SvD Kultur
Anders Q Björkman
anders.q.bjorkman@svd.se

Redaktionell utvecklingschef
Johan Silfversten-Bergman
johan.silfversten-bergman@svd.se

Visuell chef
Ebba Bonde
ebba.bonde@svd.se

Chef Print & Digitaltidning
Malin S Ånell malin.s.anell@svd.se


SvD in Brief

Svenska Dagbladet (SvD) is a daily quality multi–channel newspaper in Sweden. The first issue of Svenska Dagbladet appeared on 18th December 1884.

Svenska Dagbladet is published in Stockholm and provides coverage of national and international news as well as local reporting from the greater Stockholm region. Among Swedish national morning newspapers, Svenska Dagbladet has the second largest circulation with its 150.000 copies per day. The total number of readers across channels per day is over 750 000.

Svenska Dagbladets core areas are News, Business, Cultural and Opinion. SvD has been awarded Newspaper of the Year in Sweden several times and has also been awarded the best designed newspaper in Sweden – and in Europe.

In addition to that SvD has been bestowed with the Swedish Pulitzer prize and the Golden Spade for best investigative journalism many times SvD:s and website SvD.se has been awarded Swedens Best Media Site.

The stated position of the editorial page is independently conservative. Svenska Dagbladet has 170 employees.

SvD has since 1925 awarded an athlete-of-the-year or a team with the Svenska Dagbladet Gold Medal, The Bragdguldet.


Vanliga frågor och svar

1) Jag vill tipsa om en nyhet eller skicka en läsarbild

Bilder som publiceras av SvD får du betalt för. Månadens bästa tips belönas med en SvD-prenumeration. Skicka din bild, film eller ditt tips till tipsa@svd.se eller skicka ett SMS eller MMS till 72555 (börja meddelandet med tipsa).

Så här gör du:

SvD ersätter dig:

2) Jag vill prenumerera på Svenska Dagbladet

Mer info.

3) Jag är prenumerant och har frågor om min prenumeration eller vill ändra uppgifter, till exempel adress

Se min sida.

4) Jag vill annonsera i Svenska Dagbladet som privatperson.

Mer info.

5) Jag vill annonsera som företag i SvD eller på SvD:s sajter.

Mer info.

6) Jag vill skicka in en nekrolog/runa till SvD:s familjesidor.

Text och ev bild mejlas till familj@svd.se.

För frågor om annonser
Telefon: Mån–fre kl 8.15–11.30, 08-13 00 10
E-post: privatannonser@svd.se

7) Jag har tekniska frågor om att läsa och surfa på SvD.se (Ange ditt operativsystem samt vilken webbläsare inklusive version du använder).

Maila oss.